Aktywności „bez prądu” – gry planszowe i karciane

Aktywności „bez prądu” – gry planszowe i karciane

16 lutego, 2019 gry planszowe 0
Gry planszowe

Chińczyk, domino, grzybobranie, eurobiznes – pamiętasz te gry ze swojego dzieciństwa? Plusem z pewnością były proste zasady i niska cena. Na tym pozytywy się kończą. Wspomnianymi grami rządzi losowość, zwycięstwo nie jest bowiem zależne od umiejętności gracza, ale od odpowiednich rzutów kostkami sześciennymi.

Gry planszowe oparte na losowości to m.in. chińczyk i grzybobranie.

Miłośnikom strategii pozostawały skomplikowane szachy. Ci, którzy mieli zręczne palce, mogli spróbować swoich sił w bierkach, a pamięć można było przećwiczyć, grając w memory. Panowało powszechne przekonanie, że gry planszowe są dobre dla dzieci. Wyjątek stanowiły gry karciane, które były skierowane do dorosłego gracza i wspomniane wyżej szachy.

Współczesne gry w niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki swojej różnorodności pomagają rozwijać każdą z wymienionych przez Howarda Gardnera inteligencji. Liczą się wyobraźnia, umiejętności językowe, spostrzegawczość, refleks, zręczność, dobra pamięć, logiczne myślenie, strategia. Paradoksalnie gry planszowe, które tradycyjnie nastawione są na współzawodnictwo, mogą uczyć również współpracy. Przeznaczona jest do tego grupa gier kooperacyjnych, w których gracze łączą swoje siły, żeby wspólnie osiągnąć cel.

Gry kojarzą się z zabawą nie bez powodu. Rosyjski psycholog rozwojowy Lew Wygotski uważał, że to właśnie zabawa pełni kluczową rolę w procesie edukacji i zapewnia całościowy rozwój na każdej z płaszczyzn – fizycznej, społecznej i intelektualnej. Nie można więc dopuścić do tego, że coraz młodsze dzieci będą spędzać czas przed ekranami. Gry planszowe i karciane stanowią doskonałą alternatywę dla tabletów i smartfonów. Na rynku wydawniczym znaleźć można dziesiątki tytułów przeznaczonych dla jednego gracza, dwójki lub całej grupy. Stopień trudności również jest zróżnicowany, bez problemu znajdziesz tytuł dopasowany wiekiem do Twojego dziecka. Współczesne gry są przy tym doskonale wydane. Z przyciągającymi wzrok kolorowymi ilustracjami, drewnianymi dodatkami w różnorodnych kształtach czy z przestrzennymi elementami, które można użyć również w późniejszej zabawie.

Poniżej znajdziecie wpisy dotyczące gier planszowych. Pod każdym z linków znalazły się propozycje zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy.